Nimitykset

NIMITYKSET: Kehittämisyhtiö Cursor saa kovan luokan neuvonantajan – Jyri Häkämies tarttui tehtävään ilman korvausta

Elinkeinoelämän Keskusliiton (EK) pitkäaikainen toimitusjohtaja ja entinen kansanedustaja sekä moninkertainen ministeri Jyri Häkämies aloittaa Kotkan-Haminan seudun kehittämisyhtiö Cursorin neuvonantajana. Hän toimii tehtävässä ilman taloudellista korvausta.

Ennen valintaa EK:n toimitusjohtajaksi vuonna 2012 Jyri Häkämies toimi kansanedustajana sekä elinkeino- ja puolustusministerinä kolmessa eri hallituksessa. EK:sta hän jää eläkkeelle toukokuun lopussa.

”Cursorilla on keskeinen rooli mm. akkuteollisuuden ja datakeskusten kehittämisessä Suomeen ja Jyri Häkämies tulee kokemuksellaan ja osaamisellaan sekä kansallisella että kansainvälisellä tasolla tuomaan paljon lisäarvoa Cursorin toimintaan sekä Cursorin edustaman alueen kehittämiseen. Olemme kaikki kiitollisia siitä, että hän haluaa panostaa entisen kotoseutunsa tulevaisuuteen”, toteaa Cursorin hallituksen puheenjohtaja Ari-Pekka Saari.